Zapalenie spojówek – schorzenie oczu, szczególnie często pojawia się u małych dzieci jak i niemowląt. W większości przypadków jest to nieszkodliwe podrażnienie oka, które z czasem ustępuje.
U dzieci delikatna śluzówka spojówki bardzo wrażliwie reaguje na wpływy zewnętrzne, takie jak światło, ciepło, zimno, dym czy też drobnoustroje chorobotwórcze. Wśród czynników powodujących zapalenie spojówek można wyróżnić: podrażnienie fizyczne (kurz, wiatr, słońce, suche powietrze), podrażnienie chemiczne (chlorowana woda w basenie), ciała obce (np. mały owad lub rzęsa w oku), reakcje alergiczne (katar sienny), drobnoustroje chorobotwórcze (wirusy, bakterie).
Objawy zapalenia spojówek:
- w kąciku oka zbiera się białawo-żółtawa lub zielonkawa wydzielina, która zasycha i tworzy kruszącą się masę,
- niemowlę często zaciska oczy, zachowuje się niespokojnie i jest płaczliwe; małe dziecko może skarżyć się na uczucie pieczenia oczu lub też na obecność ciała obcego w oku,
- dziecko trze piąstkami oczy,
- spojówka jest lekko zaczerwieniona i nabrzmiała,
- dziecko wykazuje nadwrażliwość na światło, np. odwraca głowę od źródła światła.
Jak leczyć zapalenie spojówek?
W większości przypadków ustępuje samoistnie, natomiast u dzieci a szczególnie u niemowląt każde podejrzenie zapalenia spojówek powinno być skonsultowane z lekarzem. Początkowo może być to lekarz pediatra, jednak utrzymujące się lub nawracające zapalenie spojówek powinno być leczone przez lekarza okulistę, najlepiej specjalizującego się w opiece nad najmłodszymi. W leczeniu stosuje się farmakologiczne preparaty o działaniu miejscowym takie jak krople czy maści do oczu.