Zaćma – co to jest?

Zaćma zwana inaczej „kataraktą” to choroba oczu prowadząca do zmętnienia soczewki. Jest jedną z głównych przyczyn ślepoty. Wśród objawów należy wymienić: przymglone widzenie, zaburzenie w ocenie odległości, pogorszenie ostrości wzroku, zez lub oczopląs u dzieci, a także zaburzenie w poruszaniu się u osób starszych. Najczęściej na zaćmę narażone są osoby starsze, wraz z ich wiekiem jej objawy nasilają się doprowadzając w efekcie do całkowitej utraty wzroku.

Zaćmę można leczyć tylko operacyjnie przez zastąpienie zmętniałej soczewki przez nową. Wskazania do tego typu leczenia są zależne od stopnia obniżenia ostrości wzroku. Zabieg polega na usunięciu przedniej części soczewki lub rozbiciu jej zmętniałej części i wszczepieniu nowej soczewki (fakoemulsyfikacja).

Leczenie zaćmy od A do Z

Pacjent po wizycie kwalifikującej do zabiegu, w trakcie, której dobierana jest soczewka oraz omawiany plan zabiegu, ma wyznaczony termin operacji. Do tego dnia musi wykonać podstawowe badania laboratoryjne oraz uzyskać opinię lekarza rodzinnego o braku przeciwwskazań do zabiegu. W związku z tym, że jest on przeprowadzany w znieczuleniu kroplowym zmniejsza się ryzyko związane z pełnym znieczuleniem. Każdorazowo jednak pacjent musi być poddany konsultacji anestezjologicznej, tak, aby w przypadku komplikacji była możliwość wykonania odpowiednich procedur. W niektórych przypadkach, u osób w podeszłym wieku, lub będących przewlekle chorymi ważne jest dostarczenie opinii lekarza specjalisty zezwalające na wykonanie zabiegu. W dniu zabiegu pacjent zostaje przyjęty na oddział chirurgii jednego dnia i o określonej godzinie wykonywana jest operacja. W większości wypadków po kilku godzinach pacjent zwalniany jest do domu. Ważne jest, aby najbliższa rodzina była w stanie zaopiekować się osobą przez pierwsze dni po zabiegu, ponieważ niewskazany jest wysiłek fizyczny oraz gwałtowne skłony. Po kilku dniach pacjent pojawia się na pierwszej wizycie kontrolnej mającej na celu sprawdzenie, czy oko odpowiednio się goi. Kolejne kontrole wyznacza lekarz operujący tak, aby mieć pewność, że został osiągnięty zamierzony efekt.